گروه آموزش طراحی سایت ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۴ ۲ 2400 بازدید

همانطوری که در آموزش قبلی مشاهده فرمودید، وردپرس امکان تفکیک بخش هدر سایت را در طراحی قالب وردپرس برایمان فراهم می کند. و اما وردپرس این امکان رابرای سایدبار نیز فراهم می کند. در حقیقت یکی دیگر  از امکانات بسیار خوبی که وردپرس برای طراحان قالب های وردپرس فراهم کرده است، امکان تعریف جداگانه ی فایل سایدبار – Sidebar است. و اما چرا این قابلیت سودمند است؟ به این دلیل که در بسیاری از مواقع ما نیاز داریم تا سایدبار – Sidebar یکسانی را در صفحات مختلف وب سایت وردپرسی ای که برای آن قالب طراحی می کنیم، داشته باشیم، به عبارت دیگر بخش سایدبار صفحات سایت ما در تمامی template file های پوسته ی وردپرس ما یکسان است.

بنابراین وقتی سایدبار سایت در صفحه ی اصلی، صفحه ی داخلی برگه ها، صفحه ی داخلی نوشته ها، صفحه ی نتایج جستجو، صفحه ی دسته بندی ها، صفحات آرشیو، صفحه ی خطای 404 و … یکسان باشد، اگر ما نیاز به تغییری در سایدبار داشته باشیم، با یک مشکل بسیار اساسی مواجه خواهیم بود! و آن اینکه باید در تمامی template file هایی که ایجاد کرده ایم، این ویرایش را انجام بدهیم! فرض کنیم لازم باشد یک تغییر را در index.php، page.php, single.php, search.php, 404.php و … ایجاد کنیم! واقعا کار تکراری ای است که مطلوب نیست و فقط باعث افزایش احتمال بروز خطا و همچنین افزایش مدت زمان طراحی قالب وردپرس مان می شود.

بنابر این اگر یک فایل برای سایدبار سایت داشته باشیم و همان را در سایر بخش ها فراخوانی کنیم، قادر خواهیم بود تا از بروز چنین مشکلاتی جلوگیری کنیم. در حقیقت همان یک فایل جدید مان در این جا sidebar.php نام خواهد داشت که آن را در سایر صفحات و در حقیقت template file های قالب وردپرس مان قراخوانی می کنیم.

آن چه در این فیلم آموزش طراحی قالب وردپرس ارائه میگردد:

 • آموزش تفکیک بخش سایدبار
 • ساخت فایل sidebar.php
 • آموزش کار با تابع get_sidebar در طراحی قالب وردپرس
 • علت تفکیک بخش سایدبار و ساخت فایل جداگانه با نام sidebar.php

جهت دانلود فیلم آموزشی مربوطه به همراه قالب وردپرسی که تا این بخش ساخته ایم، روی لینک زیر کلیک نمایید:

دسترسی سریع :

آموزش ساخت فایل sidebar.php در طراحی قالب وردپرسخرید و دانلود فایل1,800 تومان

نظرات کاربران (۲) 1. داوود

  سلام آقای مهندس؛
  بابت آموزشهای خوبتون سپاسگزارم. فقط یه سوال برام پیش اومده. ببینید چون من هم همگام با شما کارها رو انجام میدم اومدم و در ابتدا تابع get_sidebar رو بدون هیچ پارامتری نوشتم، چون یه فایل با نام sidebar.php وجود داشت؛ پس طبیعتا بدون مشکل سایدبار نمایش داده شد. بعدش اومدم و یه پارامتر به نام ‘right’ بهش اضافه کردم؛ سوالم اینجاست که چرا علیرغم اینکه این فایل اصلا وجود نداشت(یعنی sidebar-right.php اصلا وجود نداشت) ولی بازهم ساید بار نشون داده میشد؟؟ cash هم نبود چون هم با Ctrl +F5 و هم با گذاشتن // و هم با گذاشتن ? در انتهای آدرس ، چندین بار رفرش کردم و حتی تو مرورگر کروم هم (اصلی فایرفاکس هستش) زدم ولی دیدم سایدبار رو نشون میده! آیا پیش فرض اگه فایل مورد نظر رو پیدا نکنه یعنی میاد و از sidebar بصورت default استفاده میکنه؟؟
  مرسی و ممنونم ازتون.

  • علی آخرتی

   سلام و احترام
   و پوزش از جناب آبسالان بابت جوابدهی بنده
   بله وقتی تابع get_sidebar بدون پارامتر فراخوانی میشه فایل sidebar.php اجرا میشه. دقیقا مثل get_header که وقتی بدون پارامتر فراخوانی میشه فایل header.php فراخوانی میشه.
   پس زمانی که میخواید چندین سایدبار و یا چندین هدر داشته باشید باید اینطوری نامگذاری کنید:
   sidebar-{name}.php بعد توسط تابع مورد نظر٫ name رو به عنوان پارامتر ارسال کنید به این شکل : get_sidebar(name);
   این موردی که توضیح دادم دقیقا برای هدر و فوتر و سینگل صادق هست.
   موفق و پیروز باشید