آموزش کار با پلاگین WP Rocket

آموزش WP Rocket

با سلام مطمئنا همه ما از اهمیت سرعت لود با خبریم ، افزون بر این که تاثیر مستقیمی بر سئو دارد باعث جذب طبیعی مخاطب میشود.به همین دلیل این باید یکی از دغدغه های مدیران سایت باشد.استفاده از افزونه cache  میتواند در این راه شما را یاری کند.این افزونه ها فایل هایی را که مدام تغییر نمی کنند را ذخیره و باعث لود نشدن دوباره آن میشوند و در نتیجه باعث افزایش سرعت لود میشوند.اما میتوان از معروفترین افزونه های کش افزونه های WP Super Cache و W3 Total Cache نام برد که هر دو رایگانند. ولی خیلی ها نمی دانند که افزونه ای که بهترین تاثیر بر سئو را دارد افزونه WP Rocket هست. در این مقاله می خواهیم با نصب و تنظیمات این افزونه بسیار حرفه ای آشنا شویم  شما میتوانید این افزونه را از اینجا دانلود کنید.

آموزش کار با پلاگین WP Rocket

اکنون برای اعمال تنظیمات این افزونه از تب سمت راست وردپرس به تنظیمات WP Rocket  بروید. اصلی ترین تنظیمات در تب اول این صفحه قرار دارد. بهتر است این را هم بدانید که اکثر تنظیمات پس از نصب افزونه خود به خود انجام میشود اما برای تنظیمات حرفه ای و پیشرفته نکات زیر در اختیار شماست.

تب عمومی

شاید اصلی ترین بخش این افزونه است که میتوانید حداکثر توانایی این افزونه را از همین جا بکار بگیرید.

بارگزاری با وقفه:

این امکان تنها در همین افزونه است که بطور چشمگیری سرعت لود صفحات را بالا میبرد. در نتیجه وقتی که یک سایت را باز میکنید در حالت عادی باید مدتی را صبر کنید تا فایلها لود شوند و سپس صفحه باز میشود اما با این امکان شما وقتی با اسکرول به تصویر یا فیلمی رسیدید در ان زمان ان تصویر یا فیلم لود میشود. اگر خواستید این امکان فعال شود باید تیک  گزینه مورد نظر را بزنید دقت داشته باشید اولی مربوط به تصاویر و دومی مربوط به ویدیو هاست.

بهینه فشرده سازی فایل ها:

این بخش با از بین بردن جایگاه تهی بین کدها و چند ترفند حجم تمام فایلهای html   ، css   ، java  ، و فونت ها را پایین میاورد اما نکته اینجاست که با فعالسازی این گزینه به مشکلاتی برمیخوید در اجرای سایت و نحوه نمایش آن که میتواند شما را از فعال کردن این گزینه سرد کند  و بهتر است این گزینه را فعال نکنید.

کش موبایل:

این گزینه سایت شما را در تلفن های همرا نیز کش میکند.

Feeds Cache:

این گزینه را غیر فعال بگذارید بهتر است

کش کاربران خارج شده:

این گزینه برخلاف ترجه اشتباه خود کش کاربران داخل شده به سایت است که بطور دیفالت کش برای این کاربران فعال نیست و پس یادتان باشد این گزینه را فعال کنید تا کش برای کاربران تازه وارد اعمال شود.

کش امنیتی:

وب سایت هایی که از الگوریتم https استفاده میکنند این گزینه را فعال نمایند.

 

Emojis:

این بخش درخواست هایی که از جانب http  می آید را کم کرده و باعث سریع تر لود شدن سایت میشود. اگر مقدور است فعال باشد و اگر با اجرایش مشکل داشتید غیر فعالش کنید.

زمانبندی پاک کردن کش:

این گزینه زمانبندی پاک کردن کش از روی سیستم کاربر را نشان میدهد که بهتر است با توجه به سایت خود آن را تنظیم کنید.

تب تنظیمات پیشرفته

این تنظیمات بسیار مهم نیستند و نیازی به دستکاری روی آنها نیست

درخواست واکشی DNS :

در این دسته میتوانید همه پیام هایی که از طرف سایت شما در واقع سایت شما از یکسری فایل های جاوااسکریپت، سی اس اس، جی کوئری و … استفاده می نمایند. هر کدام از این فایل ها آدرس های مشخصی دارند که امکان دارد در خود سایت شما یا در سایتی دیگر قرار گرفته باشند. اگر همه ی این دامین ها را در این بخش وارد نمایید، زمان کمتری برای شناسایی و دریافت فایل های ذکر شده مصرف خواهد شد.

خالی کردن کش بروز رسانی نوشته:

آدرس نوشته هایی را وارد نمایید که میخواهید با بروزرسانی شان، کش قبلی پاک بشود.

کش نشدن برگه ها:

آدرس برگه هایی که میخواهید کش نشوند را وارد نمایید. توجه نمایید که برگه های تسویه حساب ووکامرس، ایزی دیجیتال دانلود و … به صورت خودکار کش نخواهند شد. پس نیازی به وارد کردن آنها نمی باشد.

زبانه Never send cache pages for these user agents  :

میتوان در این قسمت نام کاربرانی که میخواهید صفحات برای آنها کش نشود را وارد نمایید. هر اسم در یک خط

زبانهReducing the number of minified files in one file on  :

همه فایل های بهینه شده را در یک قسمت جمع میکند بهتر است فعالش ننمایید

فشرده سازی CSS  :

آدرس فایل های css ای که میخواهید فشرده شوند را وارد نمایید . این گزینه ممکن است در نمایش سایت مشکلاتی به وجود اورد. پس حتما قبلش یک بک آپ از سایت تهیه نمایید.

بهینه و فشرده سازی جاوا:

آدرس فایل های جاوااسکریپتی که میخواهید فشرده شوند را وارد نمایید.  این گزینه ممکن است در نمایش سایت مشکلاتی به وجود آورد. پس حتما قبلش یک بک آپ از سایت تهیه نمایید.

بهینه فشرده سازی جاوا در پاورقی:

اگر میخواهید فایل های جاوااسکریپت موجود در فوتر سایت فشرده یا بهینه بشوند آدرس آن ها را وارد نمایید. این گزینه و گزینه بعدی بهتر است خالی بمانند.

تب منویDatabase

در این قسمت، قادر خواهید بود تا دیتابیس خود را بهینه نمایید. حتما قبل از انجام تنظیمات این قسمت، از دیتابیس خود یک نسخه پشتیبان تهیه کنید.آموزش افزایش سرعت سایت با

زبانهPosts Cleanup  :

میتوانید نوشته هایی که به صورت پیش نویس هستند یا درون زباله دان قرار گرفته اند را از دیتابیس حذف نمایید. revisions یعنی رونوشت ها. Auto Drafts یعنی پیش نویس های خودکار و Trashed Posts یعنی نوشته هایی که درون زباله دان هستند. هر کدام را که میخواهید حذف نمایید تیک بزنید

زبانه Comments Cleanup :

دیدگاه های اضافی یا هرز را پاک خواهد کرد. Spam Comments یعنی نظراتی که توسط وردپرس به عنوان اسپم شناخته می شوند و Trashed Comments هم یعنی نظراتی که درون زباله دان قرار گرفته اند

زبانه Database cleanup

با زدن تیک این گزینه، جداول دیتابیس شما بهینه سازی می شوند. یعنی مثلا اگر افزونه ای قبلا نصب بوده و الان نیست، اطلاعات آن از دیتابیس حذف می شود. در استفاده از این گزینه باید حتما دقت نمایید

زبانه Automatic Cleanup

با انتخاب کردن تیک این گزینه و تعیین دوره زمانی، خواهید توانست مشخص کنید که هر چند وقت یکبار عملیات بهینه سازی دیتابیس به صورت خودکار انجام بشود. اگر تیک را نزنید بهینه سازی خودکار کلا لغو خواهد شد. در نهایت برای اجرای عملیات بهینه سازی دیتابیس، روی دکمه Save and optimize کلیک نمایید.

تب منوی شبکه تحویل محتوا :

آموزش افزونه  WP Rocketاین قسمت مربوط به تنظیمات CDN هست. CDN یا شبکه تحویل محتوا، عبارت هست از مجموعه سرور هایی که در نقاط مختلف جهان قرار گرفته و اطلاعات سایت ها در آن ها قرار می گیرد. سپس زمانی که کاربر وارد سایت می شود، برای دریافت اطلاعات سایت نیازی نیست منتظر ارسال اطلاعات از سرور اصلی بماند. بلکه نزدیکترین سرور به کاربر انتخاب شده و اطلاعات را برایش می فرستد. این کار باعث افزایش سرعت سایت تا حد زیادی خواهد شد

CloudFlare:

اگر از CloudFlare برای CDN سایت خود استفاده می نمایید این گزینه را تیک بزنید. سپس تغییرات را ذخیره نمایید و دوباره وارد همین صفحه شوید تا تنظیمات کلود فلر را ببینید. به زودی آموزش ایجاد CDN با استفاده از ClouFlare را برای شما قرار خواهیم داد.

شبکه تحویل محتوا: با استفاده از این گزینه امکان فعالسازی CDN برای سایت شما وجود دارد. یعنی مثلا یک دامین یا سابدامین دیگر را به جای آدرس اصلی سایت در نظر بگیرید و تمامی اطلاعات را به آن سابدامین یا دامین منتقل می نمایید. این دامین را هم در فیلد پایین تر یعنی بخش جایگزینی نام هاست با باید وارد نمایید تا از این به بعد اطلاعات سایت شما به جای اینکه از سرور اصلی سایت دریافت شوند، از یک سرور دیگر دریافت شوند که مخصوص میزبانی از فایل های سایت هست.

سخن پایانی

و دو تب پایانی که در تب Varnish تنظیمات خاصی نیست و تب ابزار ها هم کاملا

دیدگاه خود را برای ما ارسال کنید

2 Comments
  • میثم
  • ۱۳۹۵-۱۲-۰۵
  پاسخ

  سلام میشه بدون مشکل این افزونه رو تو قالب های خودتون استفاده کرد . آخه شنیدم این افزونه تو بعضی قالب ها مشکل ایجاد میکنه

  • سلام و درود

   می توانید، منتهای مراتب بعضی از گزینه ها رو نباید فعال کنید چرا که جاوا اسکریپت و css ها کاملا از کار خواهند افتاد