آنچه باید درباره وردپرس ۳.۹ بدانید – ویژه کاربران وردپرس

پس از انتشار وردپرس ۳.۹ تصمیم گرفتیم تا دو مقاله ی مجزا درمورد این نسخه منتشر کنیم. نسخه ی فعلی که آن را تقدیم تان می کنیم، نسخه ای ویژه ی کاربران وردپرس است و در نوشته ای دیگر مقاله ای برای طراحان سایت و توسعه دهندگان وردپرس تقدیم خواهیم کرد.

آخرین نسخه از وردپرس که چندی پیش با نام Smith منتشر شده است نسخه ی ۳.۹ وردپرس بوده است که  تغییرات جدیدی در هسته ی اصلی را بهمراه داشته است. این بار تیم وردپرس بطور عمده بر روی ویر style=”display: inline; float: left;” title=”wordpress3-9-smith” src=”https://onliner.ir/wp-content/uploads/2014/05/wordpress3-9-smith_thumb.jpg” alt=”wordpress3-9-smith” width=”400″ height=”224″ align=”left” />ایش Back-end و توابع مدیریتی مانند بروزرسانی ویرایشگر متنی TinyMCS، پیش نمایش گالری تصاویر، لیست پیش نمایش رسانه ها و … کار کرده است.

در این مطلب قصد داریم برخی از تغییرات و بروزرسانی های انجام شده در آخرین نسخه از وردپرس را بصورت مختصر تشریح کنیم:

بهبود رابط کاربری ابزارک های وردپرس

در حالی که رابط ویجت قبلی در زمان معرفی خود استانداردهایی برای کشیدن و رها کردن (Drag and Drop) در رابط کاربری قرار میداد ، زمان پیاده سازی فرا رسیده بود . تیم توسعه وردپرس برنامه جانبی تغییر دهنده ویجت را   بطور اساسی درون هسته اصلی قرار داده است.

بزرگترین تغییراتی که در رابط ویجت جدید بوجود آمده پیش نمایش زنده و آنلاین در میان دیگر قابلیت ها است مانند:

  • ویرایش ابزارک های موجود
  • افزودن ابزارک جدید
  • تغییر چیدمان و ترتیب ابزارک ها
  • حذف تمامی ابزارک ها
  • افزودن ابزارک جدید در پنل وردپرس

بروزرسانی ویرایشگر متنی وردپرس

در ویراستار بصری تغییرات اساسی صورت گرفته است ( هم در پشت پرده و هم بر روی رابط کاربری نهایی ) ، اضافه کردن دکمه ایجاد خط افقی (که این کار قبلا تنها با قراردادن کد HTML مربوطه در قسمت ویرایشگر کد پنل مدیریتی وردپرس ممکن بود)، بروز رسانی برنامه آپلودر فایل Plipload ، و بروزرسانی در برنامه ویرایشگر TinyMCE. همچنین بنظر میرسد یکسری تغییرات مختصری در ظاهر برخی دکمه ها صورت گرفته است.

ویراستار بصری جدید بهمراه پیش نمایش گالری ارائه شد ، بدین معنی که هیچ جایی برای نگهداری گالری ها وجود ندارد . شما یک پیش نمایش بصورت زنده از گالری خود دارید، همانطوری که با تصاویر و دیگر رسانه ها عمل میکنید. همچنین برنامه TinyMCE و Plupload به ترتیب نیز به نسخه های ۴ و ۲ برای ورد پرس ۳.۹ ارتقاء یافتند.برنامه plupload بیشتر پسوندها را جهت آپلود پشتیبانی میکند و این در حالی است که در نسخه های قبلی وردپرس محدودیت هایی وجود داشت و مثلا وقتی شما میخواستید یکسری فایل های با پسوندهای خاص را در وردپرس آپلود کنید، حتما نیاز داشتید تا یکسری تغییرات را در فایل functions.php اعمال می کردید، اما الآن بخش عمده ی فایل ها برای آپلود در بخش رسانه های وردپرس پشتیبانی می شوند.

ویرایشگر متنی جدید نیز از تابع کشیدن و رها کردن استفاده میکند که بشما اجازه میدهد تصاویر خود را از درون کامپیوتر شخصی بداخل آن بکشید و رها کنید و آنها بصورت خودکار متناسب با مطلب شما قلب بندی میشوند. البته این امکان در نسخه های پیشین و اخیر نیز وجود داشت.

قابلیت نمایش آنلاین پوسته های وردپرس

در نسخه ی اخیر وردپرس، قابلیت پیش نمایش قالب های وردپرس به شکل مناسبی تعبیه شده است. پیش نمایش زنده شما را قادر میسازد تا ببینید سایتتان با استفاده از یک پوسته دیگر چطور بنظر میرسد. خوبی این امکان در این است که نیازی ندارید تا قالب را فعال کنید تا بتوانید بصورت مناسب و براحتی قسمت های مختلف سایت تان را چک کنید بلکه فقط یک پیش نمایش (پیش از فعالسازی قالب) مشاهده خواهید کرد و البته خواهید توانست در قسمت های مختلف سایت نیز گردش کنید. این امکان برای مدتی وجود داشت و بالاخره وردپرس ویژگیهای جدیدی به فریم ورک ساخته شده آنها اضافه کرد.

جدا از گزینه های تغییردهی رایج مانند رنگ ، تیتر و هرچیزی که توسط پوسته تعریف میشود ، شما حالا میتوانید ابزارک اضافه کنید و چیدمانشان را تغییر دهید و مشاهکنید که در هنگام ذخیره سازی، چگونه به نظر خواهند رسید.  بعلاوه امکانات تصویر سرصفحه تغییرات اساسی صورت گرفته و حالا انعطاف پذیری بیشتری دارد. بنا بر این همانطوری که مشاهده می فرمایید، هم اکنون شما میتوانید علاوه بر مشاهده ی پیش نمایش پوسته ها به تنهایی، بتوانید یکسری موارد را در پنل مدیریتی وردپرس تنظیم نمایید و هم زمان تاثیر تغییرات و تنظیماتی که لحاظ کرده اید را بصورت یک پیش نمایش قوی مشاهده کنید.

ساده تر شدن نصب قالب ها (پوسته ها)

صفحه جدید نصب پوسته در وردپرس تغییرات وسیعی نسبت به قبلی پیدا کرده است. قطعا اگر در نسخه ی جدید به این صفحه مراجعه کنید، مشاهده خواهید کرد که این بار کار با امکانات این بخش، تجربیات جدیدی را برای شما بهمراه خواهد داشت.

نصب پوسته های جدید در حال حاضر بسیار راحتتر شده است. رابط نصب پوسته کاملا دوباره ساخته شده است. همچنین برخی از پوسته های پرطرفدار بلافاصله در برگه Featured جهت نصب سریع نمایش داده میشوند.  همچنین تب هایی برای پوسته های رایج و آخرین نمونه ها نیز وجود دارد . فیلتر ویژگیها به تب خود منتقل شده است و بطور کلی پاک سازی شده است.

لیست پخش فایلهای صوتی و تصویری

کاربران حالا قاد خواهند بود تا لیست پخش فایلهای صوتی و تصویری خود را با وردپرس ۳.۹ تولید کنند. این کار توسط یک کد کوتاه ( شورتکد –  shortcode) انجام میشود دقیقا مانند حالتی که در حال حاضر برای گالری تصاویر در حال حاضر وجود دارد. انجام میدهد . بارگذاری فایلهای صوتی و تصویری از طریق آپلودر رایج وردپرس بهمراه تصاویر و کلا هر نوع فایل دیگری انجام میشود.

یک ویژگی بسیار عالی در وردپرس این است که سعی می کند با استفاده از تگ های ID3 در فایلهای شما تصویر آلبوم مرتبط با فایل مربوطه را تشخیص بدهد.

در این نوشته سعی کردیم نکات کلیدی موجود در نسخه ی وردپرس ۳.۹ را بیان کنیم. امیدواریم در نوشته ی دیگری به نکات کلیدی برای طراحان سایت، برنامه نویسان و توسعه دهندگان وردپرس اشاره کنیم.

دیدگاه خود را برای ما ارسال کنید

1 Comment
  1. Pingback: پس از چشم انتظاری کاربران وردپرس؛ انتشار وردپرس فارسی ۳٫۹٫۱