گروه آموزش طراحی سایت ۰۵ خرداد ۱۳۹۳ بدون نظر 16882 بازدید

به نام خدا

می خواهیم به معرفی ابزار خودکار یا Pen tool در فتوشاپ بپردازیم.

همین طور که می بینید ابزار Pen tool با کلید میانبر p قابل دستیابی است.

Pen tool

نحوه ی کار با ابزار Pen tool به این صورت است که می توانید به عنوان ابزاری برای رسم اشکال برداری استفاده کنید. ابتدا مسیر را با یک کلیک مشخص کنید هرجایی که کلیک کنید چند ضلعی توسعه می یابد تا اینکه در انتها آن را تکمیل کنید.

رسم چند ضلعی1

رسم چند ضلعی2

رسم چند ضلعی3

رنگی که در شکل بسته است به رنگ سفید است که در قسمت Option bar گزینه ی Color رنگ سفید را تغییر دهید تا متوجه شوید که وضعیت به حالت رنگی به چه شکل خواهد شد.

رنگ شکل

color image

در قسمت Optoin bar گزینه ی Shap layers را انتخاب کنید شکلی که در فتوشاپ است را به عنوان یک شی در صفحه  می شناسد و برای آن یک لایه مجزا در هنگام ترسیم در نظر می گیرد.

tool-shap-layers-photoshop1

اگر در قسمت Optoin bar گزینه ی Paths را انتخاب کنید آن شکلی را که رسم کنید صرفا جهت یک مسیر شناخته می شود.

paths

کار دیگری که در اینجا می توان انجام داد با ابزار  Free from tool است .ممکن است که نخواهید یک چند ضلعی ترسیم کنید بلکه بخواهید با حرکت موس به صورت دلخواه یک شکل را ترسیم کنید.

tool free from 1

tool free from 2

اما در مورد روش کار با ابزار Pen tool این گزینه قابل ذکر است که وقتی یک شکلی را رسم کنید به ازای هر کلیکی که کنید راس هایی برای شما تشکیل می شود. شاید بعد از ترسیم بخواهید آن شکل را تغییراتی در آن به وجود آورید به این منظور می توانید با ابزارهای Path selection و Direct selection استفاده کنید.

Path selection and Direct selection

اگر Path selection را انتخاب کنید به محض کلیک روی شکلی که ترسیم کردید می بینید که تمام راس های آن به حالت فعال در می آید و انتخاب می شود و می توانید شی را به هرقسمتی در صفحه که تمایل داشتید جا به جا کنید.

Path selection

و اگر گزینه ی Direct selection را انتخاب کنید یکی از راس ها را که می بینید به شکل یک چهار ضلعی توپر است انتخاب شد با نگه داشتن موس برروی آن، آن چهار ضلعی را بگیرید و در صفحه ی فتوشاپ جا به جا کنید

direct selection

و یا اینکه دو راس را همزمان انتخاب کنید این طور که کلید موس را پایین نگه دارید و منطقی را بکشید الان این 2 راسی که درون این 4 ضلعی بسته وجود دارد هردو انتخاب خواهد شد می بینید که می توانید همزمان باهم جا به جا کنید.

کشیدن دو راس همزمان

tool direct selection

حالا فرض کنید با ابزار Pen یک 2 ضلعی بکشید یک زاویه راس کنید راس آن را به شکل دایره ای و نرم تر در بیاورید می توانید با استفاده از گزینه ی Add Anchor point یک راس دیگری را در مسیری قبلا ترسیم کرده اید اضافه کنید. حالا با توجه به نقطه ای تیزی که نرم کردن آن در این قسمت با استفاده از گزینه ی Delete Anchor point این کار انجام دهید و کلیک بر روی آن راس، آن را پاک کنید.

نرم کردن 2 ضلعی

add anchor point 1

add anchor point 2

delete anchor point 1

delete anchor point 2

حالا بیایید گزینه Convert point را انتخاب کنید و بروی 2 راس کلیک کنید راس حذف شده به همدیگر متصل می شوند و راس قبلی را از آن حالتی که تیز بود خارج می کند می بینید که به شکل نرم شده ای آن راس تغییر وضعیت ایجاد کرد. با گرفتن یکی از آن راس ها جا به جایی آن در راستای مسیری که دلخواه است انجام می گیرد.

convert point 1

convert point 2

convert

convert point 3

لطفا به این مطلب رای دهید
[تعداد: 0    میانگین: 0/5]