گروه آموزش طراحی سایت ۱۳ خرداد ۱۳۹۳ ۳ 11188 بازدید

به نام خدا

نوبت به معرفی ابزار Type tool می رسد. همین طور که در عکس زیر می بینید با کلید میانبر T قابل دستیابی است و این امکان را می دهد بروی فایل مورد نظر خود در نرم افزار فتوشاپ متن مورد نظر را بنویسید.

type tool

ابزار Type tool را انتخاب کنید و بروی فایل کلیک کنید و متن را بنویسید با زدن کلید Enter به خط بعدی می توانید بروید و ادامه متن را بنویسید.

ابزار تایپ

tool type 1

tool type 2

حالا می توانید با دوبار کلیک برروی یک کلمه آن را انتخاب کنید و یا اینکه کل متن را با پایین گرفتن کلید موس برروی اول جمله ، موس را بکشید و تا کل جمله انتخاب شود.

دوبار کلیک بروی یک کلمه

انتخاب کل کلمات

گزینه هایی که Option bar در اختیار شما قرار می دهد خدمتتان معرفی می کنیم.

همین طور که در عکس زیر می بینید این قسمت تنظیمات مربوط به Left to right paragraph divection  و Right to left paragraph divection  با توجه به اینکه متن را به زبان انگلیسی تاپ شد حالت متن Left to right paragraph divection انتخاب شد و Right to left paragraph divection برای زبان فارسی و زبان عربی است.

Left to right paragraph divection

Right to left paragraph divection

در این قسمت Option bar تعیین کنید که متن چپ چین باشد یا وسط چین و یا راست چین باشد.

left align text

center text

right align text

در این قسمت کرکره ای است که می توانید با باز کردن آن فونت مورد علاقه خود را برای متن انتخاب کنید همین طور می توانید با یک بار کلیک بر این قسمت و با استفاده از کلیدهای جهت نمای بالا و پایین بین فونت های موجود است جا به جا شوید و تاثیرش را آنا برروی متن خود ببینید فونت مورد علاقه خود را انتخاب کنید و یا اینکه در این قسمت فونت خود را بنویسید.

تغییر دادن فونتها

تغییردادن فونت با کلید جهت نما

در قسمت Set the font style (تغییر فونت) یک سری امکانات وجود دارد همین طور که می بینید اگر متن در حالت Reyuler قرار دارد می توانید Italic یعنی متن معرب داشته باشید و یا Bold یعنی درشت نما داشته باشید و یا به صورت Bold italic یعنی هم درشت وهم معرب داشته باشید.

arial reyuler

فونت به صورت درشت

البته این امکاناتی که اینجا می بینید تعداد آن 6 تا است برای بعضی از فونت ها متغییر است بعضی از فونت ها هیچ امکاناتی را در اختیار شما قرار نمی دهد مثل این فونتی که در عکس زیر می بینید که فقط حالت Reyuler را دارد.

ms srifeفونت

گزینه ی بعدی که در Option bar می توانید تنظیماتش برروی متن اعمال کنید اندازه ی متن است می توانید با استفاده از این کرکره اعداد پیش فرض در فتوشاپ را انتخاب کنید اگر اندازه ی 48 است در صورت دستی اندازه ی خود را تایپ کنید به عنوان مثال اندازه ی 100 را تایپ کنید .

اندازه فونت

تغییر فونت

اما نکته ای که اینجا اهمیت دارد می توانید مقیاس را به اندازه ی پونت تغییر دهید و اگر بخواهید خصوصا در امر وب دیزاین اندازه ی فونت ها را به اندازه ی پیکسل تغییر دهید روی Move کلیک کنید وارد منوی Edit در فتوشاپ شوید گزینه ی Preferences را انتخاب و وارد زیر منوی آن شوید و از آنجا وارد Units & rules شوید و در قسمت Units می توانید واحد اندازه گیری را از حالت پونت به پیکسل تغییر دهید و Ok را بزنید مجدد با انتخاب ابزار Type tool می بینید که واحد 100 پیکسل است.

تبدیل اندازه ی فونت از پونت به پیکسل 1

تبدیل اندازه ی فونت از پونت به پیکسل 2

امکانات دیگری که در قسمت Option bar به شما داده می شود استفاده از گزینه ی Create warped text برای اینکه بتوانید به متن یک استایل خاصی بدهید همین طور که می بینید این استایل در حالت None قرار دارد ولی می توانید با انتخاب هرکدام از این گزینه ها متن را حالتش را تغییر دهید و هرکدام از این استایل ها هم تنظیمات مربوط خود را دارند Bend میزانی که خم می شود 2 گزینه ی زیر Bend تنظیماتی است که متن را تغییرات سه بعدی به آن ایجاد می کند درجهات افقی و عمودی.

حالتهای مختلف برای فونت

حالت none

arch

حالت خمیدگی فونت

لطفا به این مطلب رای دهید
[تعداد: 0    میانگین: 0/5]
 1. سیروان

  سلام خسته نباشید
  یه مشکل داشتم
  وقتی متن فارسی تایپ میکنم بصورت جدا از هم مینویسه چیکارش کنم درست بشه
  ممنون میشم جواب بدید

  • گروه آموزش طراحی سایت

   با عرض سلام و احترام خدمت شما
   نسخه نرم‌افزار فتوشاپ شما چند است؟

 2. سید محمد مهدی موسوی

  احسنت…

  خوشمان آمد…

  بیشتر روی فتوشاپ وقت بگذارید…

  بارک الله