گروه آموزش طراحی سایت ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۳ بدون نظر 2036 بازدید

به نام خدا

ابزاری که این امکان را می دهد تا قسمتی از فایل را انتخاب کنید ابزار انتخابگر نامنظم می گویند.

این قسمت از 3 زیر مجموعه تشکیل شده است:

1- Lasso

2- Polygonal Lasso

3- Magnetic Lasso

1- نحوه ی کار با Lasso این طور خواهد بود که شما روی یک مسیر که می خواهید انتخاب کنید کلید موس را در ابتدا پایین نگه دارید مسیر برای شما نمایش داده می شود مسیر دلخواه خود را که می خواهید برش بزنید طی کنید در هر قسمتی فرقی نمی کند اگر مسیرتان را به شکل بسته هم نداشته باشید.هرجا کلید موس را بردارید قسمتهای ابتدایی و انتهایی به هم متصل می شوند تا یک قسمت اتنخاب شده را برای شما ایجاد کند.

انتخاب گر Lasso

2- نحوه ی کار با ابزار انتخاب گر Polygonal Lasso به این شکل است که ابتدا شما یک قسمت را که باید انتخاب کنید به شکل یک مسیر در نظر بگیرید در ابتدای آن مسیر کلیک کنید و این کلیک به منزله ی یک گره ثابت خواهد شد ادامه مسیر را می توانید که کلیک کنید و مثل یک گره ثبت کنید وقتی که ابتدای مسیر خود برسید می بینید که نشانگر دایره کوچک در زیر موس دارد این به این معناست در صورتی که شما در این قسمت کلیک کنید مسیر شما به شکل یک مسیر انتخاب شده در می آید.

انتخاب گرPolygonal Lasso

در گزینه های Option bar که در اختیار شما قرار می گیرد شما با کلیک بر گزینه Add to selection می توانید وضعیتی مشابه با انتخابگرهای بیضوی و مستطیل شکل داشته باشید. همین طور که قبلا هم خدمتون عرض کردم با استفاده ازکلیدهای میانبر Shift به آن قسمت تغییر حالت بدهید می بینید زمانی که دکمه کلید کیبورد را پایین نگه دارید یک + کوچک در زیر نشانگر موس نمایش داده می شود. یک قسمتی را انتخاب کنید تا بر مجموعه ی انتخاب شده های قبلی اضافه شود همین طور می توانید روی Option bar کلیک کنید.

اضافه شدن به انتخاب گر 1

اضافه شدن به انتخاب گر 2

گزینه ی Subtract from selection  با دکمه ی Alt قابل دستیابی است مثل همان وضعیتی که موقع انتخابگرهای بیضوی و مستطیلی شکل آموزش دادیم. Alt را پایین نگه دارید می بینید که – خیلی کوچک نشانگر موس نمایش داده می شود. یک قسمتی را انتخاب کنید تا از مجموعه ی قسمت های انتخاب شده قبلی حذف بشود و از حالت انتخاب خارج شود.

کم کردن شکل با Subtract from selection 1

کم کردن شکل با Subtract from selection 2

گزینه ی Intersect with selection کلیک برروی آن یا با گرفتن کلیدهای میانبر Alt + Shift از کیبورد و ظاهر شدن یک علامت ضربدر کوچک زیر نشانگر موس وجود دارد قسمتی که مشترک است بین دو محدوده ی انتخابی را به عنوان محدوده ی انتخابی شما در نظر می گیرد.

مرز مشترک بین دو شکل 1

مرز مشترک بین دو شکل 2

نحوه ی کار این 3 ابزار را بر روی یک عکس بررسی می کنیم.

یک عکس در صفحه ی فتوشاپ خود بیاورید.

با استفاده از ابزار انتخابگر Polygonal Lasso ، به عنوان مثال اگر بخواهید بدنه ی این تخم مرغ را انتخاب کنید می بینید که کار خیلی سخت می باشد چون باید به صورت یک مسیر بسته ، مسیر خود را در بیاورید. همین طور که می بینید در پایان خیلی جالب و باکیفیت در نمی آید.

برش عکس 1

برش عکس 2

اگر بخواهید از ابزار Lasso استفاده کنید اینجا جای مناسبی نیست چرا که اگر دست شما لرزش داشته باشد بلافاصله از مسیری که مورد نظر است دور خواهید شد و باز هم انتخاب شما چندان کیفیت نخواهد داشت.

برش عکس با Lasso

بنابراین برای کارهای شبیه به این از انتخابگر Magnetic Lasso ، باید استفاده کنید. این ابزار به شما این امکان را می دهد که تا کلیک بر روی ابتدای مسیرتان و حرکت در کناره ی بدنه ی تخم مرغ مسیر انتخاب شده خود را داشته باشید و اگر از آخرین گره ایجاد شده راضی نبودید می خواهید آن به حالت اولیه برگردانید می توانید از کلید Backspace کیبورد استفاده کنید تا از مسیر خود برگردید.

برش با Magnetic 1

برش با Magnetic 2

یک مورد دیگر از ابزار، کار با عصای جادویی است. استفاده از این ابزار شما را قادر می کند تا  کلیک بروی صفحه رنگهای مشابه ای که دارند، انتخاب کند.مثلا کلیک بروی رنگ سفید تمام رنگ سفید برای شما انتخاب می شود.

عصای جادویی

magic wand tool

 

و گزینه ای که در قسمت Option bar در مورد عصای جادویی معرفی کنیم قسمت Tolerance شما اگر عدد بیشتری بهش بدهید محدوده ی بیشتری از رنگ ها را برای شما انتخاب می کند . مثلا اگر عدد 50 را بزنید همین طور که در عکس زیر می بینید با عوض شدن عدد  Tolerance رنگ بیشتری را در برگرفت.

انتخاب محدوده ی رنگی بیشتر1

انتخاب محدوده ی رنگی بیشتر2

انتخاب محدوده ی رنگی بیشتر3

لطفا به این مطلب رای دهید
[تعداد: 0    میانگین: 0/5]