راه های افزایش سرعت لود شدن صفحات وب

حتما برای شما هم پیش آمده است که وب سایت های با سرعت لود شدن متفاوت را مشاهدده کرده باشید. حتی وب سایت هایی که به ظاهر شباهت زیادی با هم دارند (از نظر میزان محتوا و طرح گرافیکی) ولی با سرعت های متفاوتی بارگذاری می شوند. در این نوشته سعی داریم برخی از علل شایع کند بودن سرعت صفحات وب سایت ها را بررسی کرده و برای آن ها راهکار ارائه بدهیم.

تصاویر با حجم زیاد

بسیار پیش آمده است که طراحان وب سایت به دلیل استفاده ی نامناسب از تصاویر با فرمت های نامناسب و با حجم های زیاد، باعث شده اند تا صفحات وب سایت طراحی شده به کندی لود شود. یکی از رایج ترین این مسائل، راه اندازی صفحات اسلایدرها و نیز صفحات گالری هاست. توجه داشته باشید که مشکل تصاویر بزرگ به دو علت عمده معطوف می شود:

فرمت تصاویر

استفاده از تصاویر با فرمت های مناسب در اندازه ی آن ها بسیار موثر است، اینکه از چه فرمت هایی در چه مواقعی استفاده شود، حائز اهمیت است. بعنوان مثال فرمت های رایج تصاویر در محیط وب، png (png-24, png-8), jpg (jpeg), gif هستند که هر کدام برای کارآیی های متفاوتی طراحی شده اند که طراحی وب سایت باید با توجه به آن ها مورد توجه قرار بگیرد؛ یعنی فرمتی که برای لوگو به کار می رود، با فرمتی که برای تصاویر با یکنواختی خاصی بکار می روند یا ….. متفاوت است.

اندازه ی تصاویر

این مسئله بیشتر در صفحات مربوط به گالری ها رخ می دهد. در ظاهر اینطور به نظر میرسد که تعدادی تصویر کوچک در حال بارگذاری هستند. اما فقط کافی است روی تصاویر راست کلیک کرده و گزینه ی view image/show picture را بزنید. آنگاه مشاهده خواهید کرد که تصویر در اندازه ی حقیقی خودش نمایش داده می شود! بله، متاسفانه گاهی تصاویر فقط در قالب کوچکتر نمایش داده می شوند، اما اندازه ی حقیقی آن ها بسیار بزرگتر از آنچه به نظر میرسد، می باشد. خب بدیهی است که این مسئله در کند شدن وب سایت کاملا تاثیرگذار خواهد بود. و اما در صورتی که قصد دارید طراحی قالب وردپرس خود را انجام بدهید، می توانید آن را با بهترین کیفیت از ما بخواهید.

استفاده از فایل های فلش

نه اینکه بخواهیم با تعصب به مسئله نگاه کنیم و بگوییم که کلا از فایل های فلش استفاده نکنید، اما استفاده از فایل های فلش باید با آگاهی از ویژگی های آن باشد. از جمله این که فایل های فلش حجم بالایی دارند و اگر به میزان نادرستی از آن ها استفاده شود، موجب سنگین شدن صفحات وب و کاهش سرعت آن ها می شود.

کدنویسی قالب

یک اصل مهم در طراحی قالب این است که کدها به صورت بهینه نوشته شوند. توجه داشته باشید که این طراحی بهینه ی وب سایت شامل مراحل و بخش های گوناگونی هست که از آن جمله، به کارگیری تصاویر مناسب، به کارگیری اسکریپت های مناسب، کدنویسی بهینه و …. هستند.

اسکریپت های با حجم بالا

استفاده از اسکریپت ها هم مانند استفاده از فایل های فلش است. بهیچ وجه نمی توان گفت که استفاده از کدهای جاوااسکریپت خوب نیست! اما نحوه ی استفاده از آن ها و چگونگی پیاده سازی، مسئله ی مهمی است که توسط طراحان وب سایت حرفه ای پیاده سازی می شود.

نحوه ی برنامه نویسی

البته این مورد بیشتر در مورد وب سایت هایی صدق می کند که ترافیک های سنگینی داشته و هرگونه برنامه نویسی بهینه نشده، تاثیر بسزایی در کند شدن وب سایت دارد.

سرویس هاستینگ

و اما کیفیت سرورهای هاستینگ مورد استفاده ی شما بسیار حائز اهمیت است. البته این مورد بسیار شناخته شده بوده و تقریبا همه می دانند که کیفیت هاست مورد انتخاب آن ها نقش بسزایی در سرعت وب سایت خواهد داشت.

بهینه سازی سرعت وب سایت شما

در صورتی که احساس می کنید وب سایت شما و یا قالب وردپرس طراحی شده برای شما نیاز به بازبینی در سرعت بارگزاری دارد، می توانید از طریق این صفحه با ما تماس گرفته، مشکل خود را مطرح کرده و بهینه سازی سرعت آن را به ما بسپارید.

دیدگاه خود را برای ما ارسال کنید

No Comments