گروه آموزش طراحی سایت ۰۲ خرداد ۱۳۹۲ بدون نظر 1967 بازدید طراحی سایت

در سلسله آموزشهای قبل آنلاینر به مبحث لینک کردن تصاویر در html پرداختیم.

در این مقاله قصد معرفی انواع فرمتهای رایج در وب  را داریم.

مرورگر های مختلف با توجه به پیشرفت آنها از فرمت های تصویری مختلفی پشتیبانی میکنند که معرفی و توضیح تک تک آنها در این مجال نمیگنجد. لیکن چند فرمت از تصاویر هستند که در تمام مرورگر ها قابل نمایش هستند. سعی داریم به بهترین نحو آنها را توضیح داده و تفاوت آنها را با یکدیگر مورد بررسی قرار دهیم. این آموزش باعث میشود که با شناخت کامل از تصاویر بسته به نیازتان آنها را در صفحه وب خود مورد استفاده قرار دهید.

1- gif

این نوع از تصاویر دارای پسوند  GIF هستند . تفاوت بارز این نوع از تصاویر خاصیت تحرک آنهاست. نکته دیگر حجم پایین آنها نسبت به بقیه فرمت های تصویری میباشد. با توجه به خاصیت تحرک آنها این نوع از تصاویر در صفخات وب مختلف معمولا بعنوان تبلیغات استفاده میشوند. ممکن است تصویری با فرمت GIF مشاهده کنید که هیچ تحرکی نداشته باشد. باید گفت که فرمت تصویری GIF میتواند بدون تحرک نیز باشد که در این صورت مسلما حجم عکس کمتر خواهد شد. پس به یاد داشته باشید که هرچه تحرک عکس و مدت زمان آن بیشتر شود حجم آن نیز افزایش پیدا خواهد کرد. و این نکته برای کیفیت آن نیز مصداق دارد.

2- jpg

این نوع از تصاویر از تمامی رنگ ها پشتیبانی میکند و از لحاظ رنگ ها محدودیتی ندارد و میتواند با کمترین حجم روی سیستم ذخیره شود. شاید به همین دلیل باشد که اکثر گرافیست ها این نوع از تصاویر را به عنوان خروجی استاندارد محصولشان در نظر میگیرند و به نظر آنها این نوع بهترین گزینه در بین فرمت های رایج تصاویر است. فرمت JPG بعلاوه اطلاعات اضافی (meta information) را میتواند در خود ذخیره کند که این ویژگی هم برای کاربران و هم برای موتور های جستجو مزیتی نسبت به فرمت های دیگر محسوب میشود. اگر شما از آن دسته از طراحان وب سایتی هستید که این نوع از تصاویر را نسبت به بقیه فرمت ها ترجیح میدهید باید نکته ای را مد نظر داشته باشید، و آن اینست که هیچوقت کیفیت عکس مورد استفاده در صفحه وبتان را برابر با 100 قرار ندهید زیرا گوگا عکس هایی را که با کیفیت 100 در صفحات وب قرار دارند را به عنوان عکسهایی با جزئیات کامل در نظر میگیرند.

3- png

این نوع از تصاویر میتوانند جایگزین مناسبی برای نوعGIF باشند زیرا از تمام رنگ ها میتواند در تصاویر استفاده کند تا کیفیت عکس به حداکثر برسد. ولی اندازه این نوع از نوع GIF به نسبت بیشتر است. از ویژگی های منحصر به فرد این نوع تصاویر خاصیت شیشه ای (transparency) است. به عبارت دیگر اگر تصویری از نوع JPG زیر تصویری از نوع PNG با خاصیت transparency باشد، تصویر زیرین مشاهده خواهد شد. این یکی از ویژگی های منحصر به فرد این نوع از تصاویر بوده که باعث محبوبیت آنها در میان طراحان وب سایت شده است.

در آموزش بعد به رنگ ها در html میپردازیم.
با آنلاینر همراه شوید …

لطفا به این مطلب رای دهید
[تعداد: 0   میانگین: 0/5]

دیدگاه ها بسته شده اند.