رضا درودی ۰۲ شهریور ۱۳۹۴ ۲ 2752 بازدید

برای کار برنامه نویسی php به دو ابزار نیاز است:

 • محیط اجرای برنامه ها
 • ویرایشگری جهت نوشتن کدهای برنامه

محیط اجرای برنامه

هنگامی که در مرورگر خود، آدرس یک سایت (یا یک فایل) مانند www.example.com/hello.php را وارد میکنید و کلید enter را میزیند، مرورگر، درخواست نمایش فایل را به سرور ارسال میکند. در سرور، نرم افزاری به نام webserver وجود دارد که کار دریافت،مدیریت و پاسخ به این درخواست ها را برعهده دارد.

هنگامی که webserver درخواست را دریافت میکند، ابتدا به دنبال فایل مورد نظر گشته و آن را بر روی سرور پیدا میکند. سپس چون پسوند فایل .php است، آن را جهت اجرا به نرم افزار دیگری به نام «مفسرphp» ارسال میکند.

کار مفسر php، اینست که اجرای فایلهای با پسوند «.php» را اجرا کند و یک فایل html را جهت ارسال به مرورگر، تولید نماید. در هنگام تولید این فایل، مفسر php ممکن است نیاز به ارتباط با دیتابیس (پایگاه داده) داشته باشد.

دیتابیس های مختلفی مانند mysql،accsess و غیره، می توانند با php مربتط شوند.

به طور کلی برای نوشتن و راه اندازی کدهای php به یک سرور نیاز داریم که سه نرم افزار «webserver»، «مفسرphp» و «پایگاه داده» بر روی آن نصب باشد. اما برای سهولت کار، نرم افزارهایی وجود دارد که کار سرور را شبیه سازی میکند و هر سه این نرم افزارها را نصب میکنند. نرم افزارهایی مانند wamp، xampp و mamp که با نصب هرکدام از آنها، محیط اجرای برنامه، برای شما شبیه سازی شده و سه نرم افزار فوق به طور خودکار بر روی سیستم شما نصب میگردد.

ما در این دوره آموزشی از نرم افزار xampp جهت شبیه سازی محیط اجرای برنامه های php، استفاده میکنیم که می توانید این نرم افزار را به صورت رایگان از طریق این لینک دانلود نمایید.

دانلود نرم افزار xampp

ویرایشگر

ویرایشگر، نرم افزاری است که شما کدهای خود را داخل آن می نویسید. گزینه های متعددی برای اینکار وجود دارد:

 • phpStorm
 • Adobe Dream viewer
 • Notpad++
 • NetBeans
 • Eclipse
 • و …

که با توجه به امکاناتی که نرم افزار phpstorm برای کار با php مهیا کرده است، ما در این دوره آموزشی از این نرم افزار استفاده میکنیم که نحوه نصب و تنظیمات و امکانات جالب کار با آن، در این ویدیو قابل مشاهده است.

در این جلسه از سلسله فیلم های آموزش برنامه نویسی php، نحوه کار php آموزش داده شده و ملزومات برنامه نویسی شرح داده شده و طریقه نصب و تنظیمات نرم افزارهای xampp و phpstorm  بطور کامل آموزش داده میشود.

زمان این فیلم آموزشی 24 دقیقه و 27 ثانیه است.

جهت دانلود این بخش از فیلم های آموزش php بر روی لینک زیر کلیک نمایید:

 

ثبت نام و دسترسی کامل به تمام فیلم ها و محتوای دوره مجازی آموزش PHP و MySQL

 

دسترسی سریع :

 

لطفا به این مطلب رای دهید
[تعداد: 0    میانگین: 0/5]
 1. کیانوش کیانوش عزیزیان

  من یکبار قبلا خریداری کردم چرا زده خرید و دانلود ؟

  ببخشید سلام .

  اما خب یه ضحنه شوکه شدم واقعا جناب درودی
  چرا باید مجدد خرید کنم اخه ؟؟
  من چند قسمتش رو دیدم الان بعد چن وقت که گذشت اومدم میگه خرید و دانلود !!
  بی زحمت پیگیر این جریان باشید تشکر

  • رضا درودی

   سلام
   با شماره پشتیبانی سات تماس بگیرید