۷ مسئله ی آزار دهنده در وردپرس و راه های مقابله با آن ها

احتمالا شما نیز که دارید این مطلب را می خوانید،  یکی از طرفداران وردپرس باشید، البته شاید صرفا یک کاربر وردپرس باشید و یا حتی صرفا بخواهید راجع به نقاط ضعف و قوت وردپرس بیشتر بدانید. در هر صورت علیرغم اینکه ما هم وردپرس را دوست داریم اما هیچ چیز کامل نیست و تصمیم داریم تا بدون تعصب و با نگاهی باز و واقع بینانه به بررسی ۷ مسئله ی آزار دهنده در وردپرس بپردازیم و راه های مقابله با آن ها را نیز عنوان کنیم . از دید یک طراح وب ، توسعه دهنده وب ، نویسنده ، محقق و وبلاگ نویس چیزهایی در مورد مفاهیم پایه ای ورد پرس آزار دهنده به نظر میرسند. style=”display: inline; float: left;” title=”annoyed-man-by-wordpress” src=”https://onliner.ir/wp-content/uploads/2014/05/annoyed-man-by-wordpress_thumb.jpg” alt=”annoyed-man-by-wordpress” width=”392″ height=”196″ align=”left” />

البته خوشبختانه ، وردپرس بصورت مرتب و دوره ای در حال بروز رسانی بوده و در هر نسخه جدید در حال بهتر شدن است. و البته در این میان تعدادی از  برنامه نویسان خبره نیز افزونهایی را نوشته اند که میتوانند کاستیها و ضعف های احتمالی وردپرس را پوشش بدهند و یا بعضا امکاناتی را به هسته ی اصلی آن اضافه کنند بنا بر این در کل هیچ جای نگرانی ای وجود ندارد، چرا که روز به روز همه چیز بهتر میشود، منتها اجازه بدهید در شرایط فعلی نگاهی به مشکلات موجود در وردپرس بیندازیم و از آنجایی که ایراد گرفتن و کشف مشکلات به تنهایی کمکی نمی کند،  راه حل هایی برای آن ها ارائه کنیم:

۱. جابجایی بین کد و محیط گرافیکی قالب بندی شما را خراب میکند

مشکل این است که  کاربران وردپرس دوست دارند برای نوشتن متن هایشان از نرم افزار ورد استفاده کنند و بعد از اتمام تایپ و  ویرایش نهایی شان، متن را درون ویرایشگر متن وردپرس کپی کنند. میدانیم که شاید جالب نباشد اما خیلی از ما دوست نداریم در پیشخوان وردپرس تایپ کنیم و بنویسیم. برنامه کنترل گرامر لغات که در google docs وجود دارد هم خیلی جالب نیست ( البته اگر کسی نحوه کارکردن با آنرا اعلام کند، میتوانیم متنی بنویسیم و آن را به نام خود ایشان در آنلاینر منتشر کنیم). و در هر حالتی ، این روزها قرار دادن مستقیم مطالب درون ویراستار دیداری بخوبی جواب میدهد و سبب صرفه جویی در وقت به لحاظ قالب بندی متون و تولید تیترها می شود .

همچین کاربران وردپرس تمایل دارند در هنگام طراحی از وارایشگر دیداری وردپرس استفاده کنند اما در بعضی مواقع ممکن است بخواهیم به کدها نیز دسترسی داشته باشیم پس باید نوع ویراستار را  تغیییر بدهیم . مثلا یک توسعه دهنده وردپرس را در نظر بگیرید که یکی از مشتریانش از او درخواستی داشته باشد که تگ پاراگراف در بین هر کدام از پاراگرافها قرار بگیرد و آن توسعه دهنده وردپرس نیز این کار را انجام بدهد . اما مشکلی که بوجود خواهد آمد این است که در هنگام برگشت به محیط ویرایشگر بصری تگ پارگرافها از حالت خودش خارج خواهد شد! و این مسئله واقعا آزار دهنده است.

همچنین با انجام انواعی از ویرایشها در اطراف لیستها گاهی اوقات تگ های div تولید میشوند و در اطراف تصاویر بدون هیچ دلیلی تگ پاراگراف قرار میگیرد که اینها بسادگی قالب بندی را به هم میریزد. حالا به مشکلی که اشاره شد، این را هم اضافه کنید که پیمایش کردن صفحه برای یافتن محلی درست جهت درج مطلب مجدد هنگامی که بین محیط های ویراستاری تغییر مکان میدهید چقدر اذیت کننده است.

راه حل؛ با استفاده از افزونه TinyMCE Advanced

این افزونه وردپرسی از ویراستار WYSIWYG خیلی حرفه ای تر و پیشرفته تر است که بسیاری از مشکلات را با ویراستار پیش فرض از بین برده است . اگر بداخل تنظیمات tinymce بروید ، دارای گزینه هایی است که میتوانید دکمه های بیشتری را به ویرایشگر دیداری اضافه کنید ، شما همچنین میتوانید تگ های خودکار قابل حذف در زیر گزینه های پیشرفته را غیر فعال کنید.

لینک دریافت افزونه ی TinyMCE Advanced

2. ناپدید شدن یا تکه شدن بخش کدها حتی با استفاده از تگ <code>

مشکلی که اکثرا وبلاگ نویسانی مانند ما، یعنی کسانی که قصد نوشتن مطالب خودشان را بهمراه یکسری کدهای کامپیوتری دارنداین است که  نصف کد در هنگام نمایش مطلب ناپدید یا تکه تکه میشود. در حقیقت  وردپرس این تکه کدها را بجای نمایش دادنشان، سعی می کند ترجمه و تفسیر کند. تگ <code> فقط برای نمایش دیداری است  و به مرورگر شما میگوید کد را شبیه کد بساز اما این زحمت توضیح را به خود نمیدهد که منظورش از اجرای آن ، بعنوان یک کد نبوده است.

راه حل: استفاده از چند افزونه وردپرسی کارآمد

برای اینکه قالب بندی محتوا در حین نوشتن حفظ شود، میتوانید از افزونه ی وردپرسی Visual Code Editor استفاده کنید و یا همچنین میتوانید از  ابزارهای آنلاین مانند Quick Escape جهت تبدیل کاراکترهای خاص مانند آکولاد به کد کاراکترهای html قبل از کپی کردن آن به داخل وردپرس استفاده کنید. یا اگر از نمونه کد طولانی استفاده میکنید، از ابزار کپی مانند Pastebin  برای پیوند دادن به آن استفاده کنید .

۳. پوسته های وردپرس بسیاری با طراحی نامناسب وجود دارند!

از آنجا که اکثر کاربران به دنبال چیزهای رایگان هستند، بنابراین تفکر دریافت یک پوسته رایگان در شروع خیلی فریبنده است. بسیاری از کاربران با تجربه تر وردپرس قبلا از پوسته های رایگان استفاده می کرده اند تا اینکه متوجه شده اند اکثر پوسته های رایگان وردپرس، کدگذاری با کیفیتی ندارند. گذشته از این واقعیت که چند صد سایت وجود دارند که همه از یک پوسته استفاده میکنند و این مسئله باعث میشود سایت شما آن منحصر بفرد بودن را در ذهن مخاطب خودش جلوه نکند. همچنین بماند که اصلا یکسری از قالبهایی که با نقض کپی رایت بصورت رایگان منتشر میشوند، توسط سازمان های مافیایی کنترل و اداره میشوند که در زمینه های جرم خیز از جمله فعالیتهای شبکه های مستهجن فعالیت دارند و با گذاشتن رایگان این قالبها برای دانلود، سعی دارند تا لینک هایی را که در لابلای کدهای قالب وردپرس شما به سایت های خودشان داده اند را در گوگل ایندکس کنند. در حقیقت این بدترین آسیبی میتواند باشد که به حیثیت یک سایت (آن هم تنها بخاطر استفاده از یک قالب رایگان وردپرس) وارد میشود.

خیلی اوقات کاربران وردپرس اقدام به دانلود پوسته های رایگان می کنند و یا حتی پوسته ای را خریداری می کنند اما در ادامه برای آن که پوسته ی مربوطه را با نیازهای شان منطبق کنند، سعی می کنند آنها را با استفاده از فریم ورکی مانند genesis بسازند. بنابراین زمان بسیار زیادی را صرف جستجو و یا حتی یادگیری کدها و … میکنند!  این موضوع که در واقع هرچیز ارزان در اینترنت میتواند اغلب هزینه را در دراز مدت کاهش دهد وقت کاربران وردپرس را تلف میکند. چرا که  بهتر است بدانید که اگر مقداری پول در همان ابتدا صرف کنید، بطور قطع زمان شما را بعدا صرفه جویی میکند ، فراموش نکنید ، زمان همان سرمایه است.

راه حل: هزینه کنید و اگر نمی توانید، دقت و مشورت کنید!

قطعا خریداری پوسته های وردپرس از سایت های معتبر، بهترین گزینه ای است که در این جا میتوان به آن اشاره کرد. طراحان سایت و توسعه دهندگان وردپرس زیادی در کشور عزیزمان وجود دارند که بر اساس نیازهای کاربران در زمینه های مختلف اقدام به تولید انواع قالب های خبری، شرکتی، تجاری، تفریحی، فروشگاهی، مجله های اینترنتی، وبلاگ و … می کنند. قطعا در این میان شما میتوانید گزینه های خوبی را بیابید که با پرداخت هزینه ای مناسب (با در نظر گرفتن رابطه ی میان کیفیت، قیمت و پشتیبانی) خیالتان از بابت داشتن قالبی مناسب و در شان وب سایت خودتان راحت باشد.

البته اگر منحصر بفرد بودن سایت تان نیز برایتان مهم است و یا قالب هایی که در سطح وب مشاهده می کنید، نیازها، چیدمان، رنگ بندی و … را مطابق با نیازها و سلیقه ی شما ندارند، راهی ندارید جز اینکه هزینه کنید و اقدام به سفارش طراحی قالب اختصاصی وردپرس بنمایید اما اگر محدودیت بودجه دارید و امکان سفارش طراحی قالب اختصاصی ندارید، بهتر است فعلا خرید از یک فروشگاه قالب وردپرس را در اولویت قرار بدهید. فراموش نکنید که برخی از قالب های فروشگاهی، ترجمه شده ی نسخه ی انگلیسی اند که در این موارد بسیار مهم است بدانید که این قالب ها توسط چه کسانی و چگونه دانلود شده و ترجمه شده اند، تجربه ی فرد برای طراحی و ترجمه بسیار مهم است. هرچند که در نهایت قالب های خارجی اکثرا نیازهای کاربران ایرانی را پوشش نمی دهند، مثلا تصور کنید اسلایدرهای بسیار بزرگی که در بسیاری از قالب ها وجود دارند و محدودیت سرعت اینترنت کاربران ایرانی را در نظر بگیرید که چقدر میتواند منجر به کند لود شدن یک سایت بشود. بهمین ترتیب برای اسکریپتهای بکار رفته در یک سایت هم میتوانید چنین محاسبه ای را داشته باشید.

قطعا صحبت ما به این معنی نیست که تمامی قالب های رایگان وردپرس بد هستند!  بلکه در استفاده از قالب وردپرس مورد نظرتان، حتی در مورد قالب های رایگان، حتما باید دقت کنید، از سایت های معتبر دانلود کنید و تا جایی که برایتان امکان دارد، از افراد با تجربه تر مشورت بگیرید. قطعا بهتر است استفاده از قالب های وردپرس رایگان فارسی را (یعنی قالب هایی که خود طراحان سایت ایرانی تولید کرده اند) در اولویت خودتان بگذارید، سپس به سراغ سایت های انگلیسی بروید.

۴. وردپرس آدرسهای دقیق را در داخل پایگاه داده ذخیره میکند

اگر شما یک پیوند ( به فایل ، تصویر یا هرچیزی) در داخل مطلب قرار بدهید، نمی توانید از طریق یک مسیر وابسته پیوند بزنید و از آدرس دهی نسبی استفاده کنید؛ (مانند /images/my-image.jpg) ، بلکه بجای آن باید از مسیر کامل استفاده کنید (مانند http://www.example.com/images/myimage.jpg). کل ساختار پشت وردپرس همینطور ساخته شده است . این موضوع مشکل بزرگی نیست تا زمانیکه سایتتان را از هاست محلی (لوکال هاست – Local Host) به یک هاست واقعی  روی یک سرور منتقل کنید و تمام مسیرهای پیوندتان ناگهان از بین خواهد رفت! و یا حتی در مواقعی که قصد تغییر دامنه را داشته باشید نیز وضعیت به همین منوال است!

راه حل: تغییر کد خروجی XML، اجرای SQL و یا استفاده از افزونه

برای مواقعی که قصد تغییر هاست وردپرس تان را از نسخه ی محلی به یک نسخه ی انلاین دارید، میتوانید از وردپرس خودتان یک نسخه برون ریزی دریافت کنید و سپس تمام متن های آدرسهای پایه را تغییر بدهید؛ مثلا تمامی عبارات localhost را با آدرس دامین واقعی جایگزین کنید؛ سپس فایل مربوطه را در وردپرس مقصدتان درون ریزی کنید.

و اما راه دیگر استفاده از افزونه WordPress Duplicator است و یا اگر ترجیح میدهید این را بصورت دستی انجام دهید، میتوانید با استفاده از SQL ( این نیز یک ابزار مفید است) آنها را پیدا و جایگزین کنید . اما همچنان آزار دهنده است! بخصوص برای کاربران عادی وردپرس.

۵. وجود افزونه هایی که بدرستی کد نویسی نشده اند

این مشکل تنها مربوط به افزونه های وردپرس نیست بلکه بطور کلی در کنار امتیازات و محاسن بسیار زیاد متن باز بودن، در برنامه های متن باز، هیچ مرزی برای تولید وجود ندارد و خب برای افزونه های وردپرس نیز وضعیت به همین صورت است و هیچ محدودیتی برای تولید آن وجود ندارد، بلکه هر کسی میتواند از هر جای دنیا افزونه ای برای وردپرس بسازد و آن را منتشر کند! ضمن اینکه  به لطف انجمن های متن باز خیلی از افرادی که برنامه نویس نیستند ترغیب به ساخت افزونه خود شده اند. البته این خیلی خوب است که مردم برای مهارتهای کدنویسی ترغیب می شوند اما خیلی از ما نمی دانیم که یک افزونه مطابق استاندارهای کدنویسی وردپرس ساخته شده است یا خیر؟!

به بیان دیگر ، وقتی شما یک افزونه وردپرس پیدا میکنید ، هرگز کاملا مطمئن نیستید که نیاز شما را برآورده میکند یا حتی ممکن است به سایت شما آسیب بزند و آن را خراب کند؟! سایت وردپرس شما به همان اندازه ای امن است که شما کمتر از افزونه ها استفاده کنید، بنابراین اگر از یک افزونه با کدنویسی اشتباه استفاده کنید میتواند مشکلات جدی ای را برای شما بهمراه داشته باشد.

راه حل: از تجربیات دیگران استفاده کنید

هر افزونه را قبل از دانلود آن بدقت بررسی کنید . بدنبال افزونه های خریدنی باشید ( که به احتمال زیاد بروز نگهداری میشوند و بدرستی کد نویسی شده اند) و بیشتر افزونه هایی را دنبال کنید و دانلود کنید که در سایت های معتبری معرفی شده باشند و حتی المقدور خود معرفی کنندگان سابقه ی کار با آن را داشته باشند. همچنین میتوانید مشورت و پرس و جو کنید و پیش از دانلود و نصب یک افزونه ی وردپرسی، به بازخوردهای کاربران آن و نظرات کاربران آن افزونه دقت کنید، شاید تعداد رای هایی که به یک افزونه در سایت وردپرس داده شده است و یا میانگین امتیاز آن ملاک مناسبی باشد، همچنین اگر سری به فروم های ساپورت هر پلاگین بزنید، معمولا با مشاهده ی موضوعات و تاپیک ها و متن ها و نظرات کاربران، میتوانید متوجه نحوه عملکرد و کیفیت آن پلاگین بشوید.

۶. عدم وجود نمایش درختی برگه ها در داخل پیشخوان

اگر شما از وردپرس اساسا برای وبلاگ نویسی استفاده میکنید مسئله خاصی با این موضوع ندارید ، اما اگر از آن بعنوان یک مدیریت محتوا کامل با تعداد صفحات ثابت استفاده میکنید، جهت دیدن ساختار سایت در یک نگاه و اینکه صفحات آن چطور با یکدیگر پیوند زده شده اند در حالیکه تمامی صفحه ها بصورت زیرهم در یک لیست طولانی نمایش داده میشود با دشواری خاصی مواجه میشوید.

راه حل: یک افزونه ی ساده!

استفاده از افزونه CMS Tree Page View میتواند به حل این مشکل شما کمک کند. این افزونه یک نمایش درختی از تمامی برگه های وردپرس به شما میدهد درست مشابه دیگر سیستمهای مدیریت محتوا که می شناسید. می توانید برای مرتب کردن صفحات آنها از بکشید و در محل دلخواه رها کنید .

۷. کاربران وردپرس، هسته وردپرس و افزونه هایشان را بروز رسانی نمی کنند

البته این مشکل بیشتر از این که مشکل وردپرس باشد، به خود کاربران بر میگردد، اما خب ممکن است من و شما بدانیم که بروز رسانی وردپرس بسیار مهم است و زمانیکه نسخه جدیدی از ورد پرس ارائه میشود افزونه ها و پوسته ها مجددا نصب شوند تا امنیت آن برقرار باشد؛ اما خیلی از کاربران مبتدی وردپرس ممکن است چنین چیزی را ندانند و یا اصلا به آن اهمیتی ندهند. تجربه ای که بارها مشاهده شده است این است که سایتهای وردپرسی طراحی شده توسط توسعه دهندگان وردپرس تحویل مشتریان میشود اما با وجود تاکیدات طراحان سایت به مشتریان مبنی بر تحت تاثیر قراردادن اهمیت بروز رسانی های منظم، آنها پس از گذشت ۲ سال به طراحان سایت خودشان (مثلا جهت تغییر و …) مراجعه می کنند در حالی که هرگز سایت هایشان بروز رسانی نشده است!

البته خود من سابقه نظرات شاکیان و مخالفان این دیدگاه را دارم! مشتریان نگران این هستند که با بروزرسانی وردپرس سایت شان بیشتر به دردسر بیفتند! آن ها تمایل دارند مطمئن باشند که در طول فرآیند بروزرسانی هیچ چیز خراب نمیشود و از تمامی اطلاعات و کدهایشان نسخه ی پشتیبان دارند.در حقیقت به زبان خیلی ساده تر کاربران وردپرس تمایل به تجربه ی دردسر ندارند و با توجه به اینکه می بینند که سایت شان به درستی کار می کند، میگویند: “سری که درد نمی کند، دستمال نمی بندند!”

متاسفانه این طرز فکر در واقع یک وضعیت عالی برای شرکت ها و طراحان سایتی است که تمایل دارند بسته های مداوم نگهداری را به مشتری های خود بفروشند! بهرحال اگر شما بعنوان یک توسعه دهنده ی وردپرس، ترجیح نمی دهید که مشتریان خود برای سالها از این روش پیش خود نگه دارید، میتوانید دنبال راه حلی برای این مسئله باشید.

راه حل: بروزرسانی خودکار وردپرس؛ البته بصورت مطمئن!

در حقیقت پس از انتشار نسخه ۳.۷ وردپرس ، هسته بروز رسانی های جزئی را بصورت خودکار انجام میدهد مگر اینکه آنرا تنظیم کنیم که انجام ندهد. همچنین شما میتوانید با مقداری دستکاری کردن در فایل wp-config.php وردپرس را فعال کنید تا بروزرسانیهای اصلی را بطور خودکار دریافت کند و همچنین بروز رسانی پوسته ها و افزونه ها را از سایت رسمی وردپرس دریافت کند. البته پیشنهاد بهتر این است که این استراتژی را با یک افزونه پشتیبان خودکار مانند BackupBuddy ترکیب کنید تا در حالتیکه خطایی بروز میدهد به دردسر نیفتید!

وردپرس دوست داشتنی است اما خالی از اشکال نیست

قطعا آن چه در این نوشته به آن اشاره شد دلیلی بر ایراد تراشی و شکایت های بی مورد از وردپرس نیست، بلکه صرفا بیان یک سری موارد و تجربیات بود. شما نیز قطعا بعنوان کاربران وردپرس ممکن است نظراتی داشته باشید، مشکلاتی را تجربه کرده باشید و … خوشحال میشویم تا شما نیز این مشکلات و سختی های تان را با ما در میان بگذارید و البته بسیار خوشحال تر خواهیم شد اگر این انتقال تجربیات تان همراه با ارائه ی راه حلی نیز برای دیگر کاربران وردپرس باشد.

دیدگاه خود را برای ما ارسال کنید

8 Comments
  • نازنین
  • ۱۳۹۵-۰۲-۰۹
  پاسخ

  سلام موس من تو قسمت ویراستار دیداری قفله چشمک زن نیست نه میتونم چیزی تایپ کنم نه چیزی past میشه ولی اون قسمت که مربوط به نوشتن کد هست کار میکنه چیکارش کنم؟
  لطفا جواب بدین

   • گروه آموزش طراحی سایت
   • ۱۳۹۵-۰۲-۱۱
   پاسخ

   با عرض سلام و احترام خدمت شما
   لطفا وردپرس تان را بروزرسانی نمایید.

    • نازنین
    • ۱۳۹۵-۰۲-۱۲
    پاسخ

    ممنون که جوابمو دادین
    بروز رسانی کردم درست نشد
    افزونه ها رو غیرفعال کردم درست نشد
    کوکی ها کش ها رو پاک کردم بازم نشد
    نمیدونم

     • گروه آموزش طراحی سایت
     • ۱۳۹۵-۰۲-۲۱
     پاسخ

     با عرض سلام و احترام خدمت شما
     نیاز به بررسی تخصصی هست، اگر مایل بودید از طریق فرم مربوط به سفارشات و استعلام قیمت اعلام نمایید یا با ایمیل info در آنلاینر مطرح نمایید.

  • احمدی
  • ۱۳۹۵-۰۴-۱۵
  پاسخ

  سلام
  گاهی عناوین مطالب طولانی ست و ورودپرس کل عنوان مطلب را تبدیل به پیوند یکتا نمیکند. برای اینکار پلاگینی وجود دارد که من نامش را فراموش کردم ممکن است آنرا به من بگویید؟

   • گروه آموزش طراحی سایت
   • ۱۳۹۵-۰۴-۱۵
   پاسخ

   با عرض سلام و احترام خدمت شما
   اصولا این کار در وردپرس به دلیل افزایش مصرف منابع از جمله حافظه و پردازش MySQL توصیه نمی شود.
   در مورد نام پلاگین وردپرس نیز، می توانید براحتی جستجو انجام بدهید، چون تنوع افزونه ها، امکانات و محدودیت های آن ها بسیار متفاوت هست.

 1. Pingback: ویرایشگر پیشرفته فایل های وردپرس WP Editor

 2. Pingback: ویرایشگر پیشرفته فایل های وردپرس WP Editor

 3. Pingback: ماه

 4. Pingback: آهو

 5. Pingback: نمو

 6. Pingback: نمو

  • فائزه
  • ۱۳۹۶-۱۱-۰۴
  پاسخ

  ببخشید من هرچی دسته بندی انجام میدم هیچ تغییری ایجاد نمیشه حتی درقسمت برچسب ها هم این مشکلو دارم بروزرسانی هم انجام دادم ولی هنوز این مشگلو دارم میشه کمک کنین تو رو خدا؟؟؟؟؟؟

  • سلام و درود

   احتمالا مشکل از افزونه یا قالب هست.

   افزونه ها را غیر فعال کنید و چک کنید و اگر مشکل بود قالب هم پیش فرض نمایید .

   موفق باشید