متوقف کردن دیدگاه های هرز، اسپم، زائد و جفنگ وردپرس

جلوگیری از ورود دیدگاه های اسپم در وردپرس با استفاده از کپچا Captcha

وقتی وردپرس را بر روی هاست خودتان نصب می کنید و اقدام به راه اندازی وب سایت تان می کنید، احساس بسیار لذت بخشی خواهید داشت و البته این حس شما شیرین تر نیز می شود دقیقا هنگامی که دیدگاه های کاربران را در سایت تان دریافت می کنید و در بخش پنل مدیریتی وردپرس قادر به مشاهده دیدگاه های کاربران و نیز ارسال پاسخ به آن ها هستید. در حقیقت همه چیز خوب پیش میرود تا اینکه شما با تعداد زیادی دیدگاه های بی ربط مواجه Arrayمیشوید، دیدگاه هایی که پنل مدیریتی وردپرس شما را به منظره ای آزار دهنده برایتان تبدیل می کنند. گاهی برخی از متن این دیدگاه ها انگلیسی است و گاهی متنها هم اصلا بی ربط اند و تنها از تبلیغ و درج یکسری لینک های سایتهای بی ارتباط به موضوعات شما پر شده اند.

در این هنگام در حقیقت شما با مشکل دیدگاه های اسپم (دیدگاه های زائد) در وردپرس تان مواجه شده اید که موضوع این نوشته اختصاص به مقابله با این مشکل در وردپرس دارد.

یک نظر زائد برای یک کاربر مبتدی در وردپرس قطعا موضوع آزار دهنده ای است. ممکن است راههایی برای مبارزه با این نوع نظرات وجود داشته باشد اما اگر شما وقت مقابله با چنین نظراتی( که روز به روز نیز در حال افزایش هستند) را ندارید ، بنابراین یک راه برای جلوگیری از این نظرات وجود دارد و آن استفاده از تکنیک مکانیزم امنیتی Captcha میباشد . در این مقاله ما بشما نشان خواهیم داد که چگونه میتوانید از این دسته نظرها در وردپرس جلوگیری کنید ، همچنین در مورد مزیتهای و معایب این تکنیک در یک وبسایت وردپرس بحث خواهیم کرد.

کپچا – Captcha چیست؟

کپچا مخفف کلمه تست شناسایی انسان و کامپیوتر بصورت خودکار میباشد .در حقیقت کپچا یک تکنیک برای کنترل نظرات هرز و زائد (دیدگاه های اسپم) که توسط سیستم های خودکار ثبت میشود، میباشد . نحوه کارکرد آن بدین شکل است که تصویری با کلمات و اعداد پیچیده به کاربر نمایش میدهد و کاربر برای ثبت اطلاعات خود در یک فرم وب میبایست کلمات واعداد درون تصویر را بدرستی وارد کند تا اثبات کند این اطلاعات توسط یک فرد وارد شده تا یک برنامه یا ماشین خودکار. و البته بسیاری از ما بطور روزمره وقتی در سایت های مختلف وبگردی می کنیم، نمونه هایی از این دست را مشاهده می کنیم، مثلا وقتی میخواهیم در سرویسی که امکان آپلود رایگان فایل را به ما بدهید، وقتی میخواهیم در سیستم های بانکداری اینترنتی لوگین کنیم و یا حتی وقتی میخواهیم در سیستم هدفمندی یارانه ها ثبت نام کنیم!

مزیت های استفاده از کپچا

مهمترین مزیت استفاده از کپچا اینست که میتوانید از ثبت نظرات هرز در مطلب خود بر روی سایت جلوگیری کنید بدین دلیل که بیشتر آنها توسط رباتهای نرم افزاری خودکار گذاشته میشوند و همچنین سبب جلوگیری از سوء استفاده آنها از فرم نظرسنجی می شود. ترکیب کپچا با تکنیک akismet بطور چشم گیری می تواند میزان این نوع از نظرات را در یک سایت وردپرس کاهش دهد.

معایب کپچا

کپچا در کل راه حل مناسبی برای جلوگیری از نظرات زائد بصورت دستی نیست . تعداد بیشماری از این نظرات امروزه توسط خود کاربران ثبت میشوند که هدف آنها اضافه کردن یک آدرس یک وبسایت  بی ربط درون پیامهایشان میباشد (با انگیزه ی تبلیغ و یا …). اشکال دیگر استفاده از کپچا برای کنترل اسپم ها اینست که این موضوع یک گام جدید برای کاربری که میخواهد توضیحی را بروی سایت شما بگذارد ایجاد میکند، یعنی به عبارت خیلی ساده تر کار کاربر را سخت و طولانی تر می کند!. یک کاربر معمولی اینکار را یک موضوع خسته کننده می بیند بخصوص اگر حروف و کلمات سیستم کپچایی که شما از آن استفاده می کنید، بسیار سخت باشند و تشخیص آن ها برای انسان سخت باشد، چه برسد برای روبات ها و سیستم های خودکار! بنابراین در چنین مواقعی  معمولا کاربران برای ارتباط با سایت شما انگیزه کمتری پیدا میکنند.

اگر اشکالات استفاده از کپچا در فرمها زیاد بنظر میرسند ، شاید تمایل داشته باشید که برای مقابله با نظرات زائد از honeypot استفاده کنید.

پیاده سازی کپچا برروی بخش نظرات وردپرس

برای پیاده سازی کپچا بر روی بخش نظرات وردپرس، چندین پلاگین (افزونه) وجود دارد که تعدادی از آنها را  خدمت تان معرفی می کنیم تا بتوانید بر روی وب سایت های وردپرسی خودتان از آن ها استفاده کنید.

افزونه ی WP-reCaptcha

اول از همه شما میبایست پلاگین WP-reCAPTCHA را بر روی سایت وردپرسی تان نصب و فعال کنید . پس از فعال کردن برنامه برای پیکربندی آن به بخش تنظیمات افزونه مربوطه بروید.

افزونه WP-reCAPTCHA نیاز به کلیدهای api reCAPTCHA دارد . برای تولید کلیدهای api – recaptcha ، باید سری به اینجا بزنید و با استفاده از اکانت خود در گوگل ثبت نام کنید . پس از ثبت نام براحتی سایت خود را به لیست اضافه کنید و این کلیدها برای سایت شما تولید خواهد شد . تنها کاری که شما می بایست انجام دهید کپی کردن این کلیدها در قسمت تنظیمات برنامه WP-reCAPTCHA میباشد.

پس از ورود کلیدها ، باید گزینه enable for comments form را برای فعال کردن برنامه در فرمهای نظرسنجی خود انتخاب کنید. یکی از ویژگی های خوب افزونه ی WP-reCAPTCHA این است که به کاربرانی که ثبت نام کرده باشند این اجازه را میدهد تا recaptcha را مخفی کنند، چرا که در حقیقت کاربرانی که عضو سایت هستند بعید به نظر میرسد که قصد گذاشتن دیدگاه های اسپم را داشته باشند، بنابر این لازم است تا با فراهم کردن این امکان، به آن ها اجازه بدهیم تا راحت تر با سایت کار کنند. همچنین کاربران عضو سایت وردپرسی شما میتوانند یک قالب رنگ بندی انتخاب کنند و همچنین اگر سایت شما امکان ثبت نام دارد، برای این بخش نیز میتوانید recaptcha را به صفحه ی ثبت نام اضافه کنید..

پس از اینکه کارتان با تنظیمات recaptcha به پایان رسید بر روی دکمه save recaptcha settings کلیک کنید تا تمامی تغییرات ذخیره شوند. همانطوری که مشاهده خواهید کرد، این افزونه ی وردپرسی، هم بخش دیدگاه ها و هم امکانات نظرسنجی وب سایت شما را حفاظت خواهد کرد.

دریافت افزونه ی WP-reCaptcha

افزونه ی Easy Captcha

اگر علاقه به تنظیمات بیشتری برای کپچا دارید ، میتوانید افزونه ی Easy Captcha را  نصب و فعال کنید ، سپس برای پیکربندی آن به بخش تنظیمات بروید. این افزونه به شما امکان اضافه کردن کپچا مخفی که یک کپچا ساده میباشد را میدهد همچنین می توانید از recaptcha گوگل نیز استفاده کنید .کپچا پنهان دقیقا شبیه تکنیک honeypot است. در این حالت کاربران عادی تفاوتی را در فرمهای نظرسنجی نمی بینند اما دسترسی روبوتها را قطع میکند. کپچا ساده یک تصویر معمولی کپچا اضافه می کند، اما خواندن و پر کردن آن برای کاربران ساده تر خواهد بود. در انتها نیز شما میتوانید از قابلیت recaptcha گوگل هم استفاده کنید.

این امکان علاوه بر بخش فرمها میتواند به بخشهای مختلف سایت مثل ثبت نام، ورود و تغییر رمز نیز اضافه شود . در نهایت پس از اتمام پیکربندی با فشردن دکمه ی save تنظیمات را ذخیره و پیش نمایش فرم نظرسنجی خود را مشاهده کنید.

دریافت افزونه ی Easy Captcha

افزونه ی Securimage-WP

اگر بدنبال تنظیمات قویتری برای کپچای سایت وردپرسی تان هستید، این افزونه را امتحان کنید . پس از نصب ساده آن به بخش تنظیمات بروید. برخلاف افزونه های قبلی که در این مقاله به آنها اشاره شد ، securimage-WP امکانات بیشتری دارد که ممکن است برای یک کاربر مبتدی گیج کننده و نا مناسب بنظر برسد.

توجه داشته باشید که افزونه ی Securimage-WP از recaptcha گوگل استفاده نمی کند . در عوض برای تولید تصاویر خود از کتابخانه تصاویر PHP GD استفاده میکند. این برنامه همچنین گزینه ای برای اضافه کردن کلید refresh جهت نمایش تصویر دیگر و کلید پخش صدای کلمات نیز دارد . این قابلیتها برای کاربرانی با نیازهای خاص واقعا مفید هستند.

نکته ی مهم اینکه وقتی از این برنامه استفاده میکنید فراموش نکنید که گزینه ‘Show “Protected By” Link’ را از حالت انتخاب خارج کنید در غیر اینصورت یک لینک به سایت اصلی برنامه نمایش داده خواهد شد.

دریافت افزونه ی Securimage-WP

در پایان این مقاله امیدواریم مطالبی که خدمت تان گفته شد، به بشما جهت جلوگیری از نظرهای زائد و هرز در وردپرس با استفاده از کپچا کمکی کرده باشد.

دیدگاه خود را برای ما ارسال کنید

2 Comments
  • بهنام عصائیان
  • ۱۳۹۳-۰۵-۲۳
  پاسخ

  سلام عزیز من یک سایت ووردپرس دارم که توش پست میزنم و در گوگل بالا میارمش برای افزایش آمار و در چند روز اخیر یک فردی اومده با یک افزونه که اسمشو نمیدونم پست های منو کپی میکنه و توی سایت ووردپرس خودش قرار میده و در اون سرچ ها توی گوگل من حذف میشم راه حلی میخوام بهم پیشنهاد بدید که دیگه نتونه کپی بزنه پست هامو اول سایتو ببینید بعد اموزشش هم بزارید ممنون میشم مطلب هاتونم عالیه مرسی ‍!

   • گروه آموزش طراحی سایت
   • ۱۳۹۳-۰۵-۲۳
   پاسخ

   با سلام
   پاسخ شما طولانی است و امکان انجام آن در دیدگاه ها و آنهم بصورت عمومی نیست.