گروه آموزش طراحی سایت ۲۱ تیر ۱۳۹۰ بدون نظر 1315 بازدید طراحی سایت

در طراحی قالب های وردپرس، با توجه به نوع هر قالب و تفاوت کاربری هر وب سایتی که قرار است قالب برای آن طراحی و پیاده سازی شود، امکانات و قابلیت های متفاوتی باید در نظر گرفته شوند. اما یکسری از قابلیت ها هستند که باید در طراحی تمام انواع قالب های وردپرس لحاظ شوند؛ برای این منظور یک لیست از این قالبیت ها تهیه کرده و توضیحات مرتبط را نیز خدمتتان ارائه می دهیم. (توجه داشته باشید این مقاله توسط آنلاینر تهیه و منتشر شده و نسخه ی ترجمه شده ای از جای دیگر نیست؛ معادل عبارت های انگلیسی به خاطر این قرار می گیرند که علاقه مندان بتوانند در مراجع زبان انگلیسی، راجع به آن ها جستجو کنند):طراحی حرفه ای قالب وردپرس

پشتیبانی از ابزارک ها – Widget Support

شاید در حال حاضر دیگر کمترین قابلیت مورد انتظار در طراحی قالب وردپرس، پشتیبانی پوسته از ابزارک ها باشد. در حال حاضر امکانات متفاوتی برای استفاده از ابزارک ها وجود دارد؛ امکان قرار دادن ویجت های مختلف در قسمت های مختلف اعم از سایدبار، فوتر، برگه ها، صفحات جستجو، دسته بندی و … به کار گرفته شوند.

پشتیبانی از ابزارک هایی که با آژاکس کار می کنند – Support Ajax widgets

برخی از ابزارک های وردپرس وجود دارند که با آژاکس کار می کنند و این مسئله در پلاگین های نظرسنجی بیشترین مورد استفاده را دارد. پشتیبانی از اینگونه ابزارک ها نیز حتما باید مورد بررسی طراحان قالب قرار بگیرد.

سازگاری با زبان فارسی – Farsi Compatibility

یکی دیگز از قابلیت های کاملا ضروری، پشتیبانی از زبان فارسی است. پشتیبانی قالب وردپرس از زبان فارسی، صرفا به راست به چپ شدن و راست چین شدن مطالب محدود نمی شود، بلکه می بایستی پشتیبانی از تاریخ های فارسی، تیترها، فونت ها و مسائل دیگری از این قبیل نیز در پروسه ی طراحی و پیاده سازی مورد توجه قرار بگیرند.

انعطاف پذیری – Flexibility

برخی طراحان تازه کار، هنگام تبدیل psd به html، انعطاف پذیری لازم را در صفحات html طراحی شده در نظر نمی گیرند و همین مسئله میتواند مشکلات زیادی را بهمراه داشته باشد. بعنوان یک مثال رایج در این باره، توجه داشته باشید که ممکن است مثلا قالب طوری طراحی شده باشد، که وقتی تیتر شما کمی طولانی تر یا کوتاه تر بشود، سایت بهم بریزد! و یا اینکه وقتی عکسی که در مطالب خودتان منتشر کرده اید، از یک اندازه ای کوچک تر و یا بزرگتر باشد، باز هم قالب سایت و چیدمان بخش های مختلف بهم بریزد.

سبک دهی و استایل به عناصر مختلف – Styling All elements

معمولا طراحانی که تازه کار هستند، سعی می کنند به هر شکلی که شده، سفارش مشتری را جذب کنند؛ لذا بخاطر تجربه ی کمتری که دارند، خیلی مسائل را در نظر نگرفته و بهمین خاطر قیمت های ارزان تر می دهند و به هنگام طراحی قالب، موارد زیادی را از قلم می اندازند. مثلا ممکن است لیست ها را درست استایل دهی نکنند، تصاویر مشکل داشته باشند، فاصله های عناصر مختلف تنظیم نباشند، وجود ویجت های مختلف در نظر گرفته نشده باشند و … و تمام این مسائل وقتی کنار یکدیگر قرار میگیرند، یک قالب با کیفیت پایین برای وب سایت شما وجود خواهد داشت!

داشتن فایل های ضروری – Considering necessary files

همانطوری که قبلا در مقاله ی فایل های موجود در طراحی قالب وردپرس مطرح کردیم، فایل های مختلفی در طراحی قالب وردپرس وجود دارند که به صورت سلسله مراتبی با آن ها رفتار می شود. هرچند که برای اینکه یک قالب روی وردپرس شما کار کند، وجود تنها دو فایل index.php و style.css کافی است، اما وجود این دو فایل فقط لود شدن را تضمین می کند و نه داشتن حداقل کیفیت را. در ادامه دو مثال می آوریم:

404.php

اگر فایل فوق در قالب شما وجود نداشته باشد، و یا امکان لود شدن کدهای آن در فایل index.php فراهم نشده باشد، مشکلات وقتی بروز می کنند که کاربران شما به لینک هایی مراجعه کنند که مربوط به پست ها یا برگه هایی است که قبلا وجود داشته و پاک شده اند و یا اصلا وجود نداشته اند و کاربر به دلیل تایپ اشتباه آدرس، به آن قسمت میرود. در این موارد اگر شما فایل 404 را داشته باشید، می توانید با ارائه ی یک پیغام مناسب کاربر را متوجه این مسئله کنید و یا پست های مشابه و یا پست های پربازدید را به وی نشان بدهید و یا از وی درخواست کنید که سایر مطالب وب سایت شما را بررسی کند، اما در غیر این صورت کاربر مستقیما به صفحه ی اول هدایت می شود و این باعث می شوند به نوعی احساس سردرگمی به وی دست بدهد.

search.php

فایل تمپلیت فوق مربوط به موقعی است که قرار است نتایج جستجو به شما نشان داده شود. البته نیاز امکان جستجو برای وب سایت هایی که با وردپرس مدیریت می شوند، تنها یک فرم است که باید در قالب قرار بگیرد و عدم توجه به این مسئله هم تاثیر بدی داشته و نوعی نقص بزرگ به حساب می آید. لازم به ذکر است که اگر فایل  search.php را در بین فایل های قالب وردپرس خودتان نداشته باشید، کاربرانی که اقدام به جستجو کرده اند، مستقیما به صفحه ی اول هدایت می شوند که این هم اصلا مطلوب نیست.

امکان جستجو – WordPress search

اگر می خواهید در وب سایتی که به وسیله ی وردپرس مدیریت محتوا می شود، جستجو کنید، فقط کافیست در انتهای آدرس صفحه ی اول وردپرس آن به صورت زیر متنی را اضافه کنید:

?s=YOUR-WORD

و به جای YOUR-WORD عبارت مورد نظر خودتان را بنویسید. هرچند این یک راه برای ارسال درخواست جستجو به وردپرس هست، اما کاملا واضح است که این یک روش کاربر پسند نیست. بنابراین تنها کافیست روالی که گفته شد بوسیله ی تدارک دیدن یک فرم جستجو، مدیریت شود. هرچند انجام این کار بسیار ساده است، اما در بسیاری از مواقع دیده شده است که این قابلیت از قلم می افتد.

پشتیبانی از امکانات کامنت ها – Comment support

البته در نظر گرفتن امکان کامنت گذاری، وابستگی زیادی به ماهیت وب سایتی دارد که قرار است قاالب طراحی شده برای آن پیاده سازی شود، اما از آنجا که امکان کامنت گذاری در بیشتر وب سایت ها مورد توجه هست، لازم است بخش کامنتها در طراحی قالب در نظر گرفته شده و به عناصر موجود درآن استایل دهی شود.

لطفا به این مطلب رای دهید
[تعداد: 0   میانگین: 0/5]