قالب child theme | قالب فرزند در وردپرس | قالب فرزند در وردپرس

تحلیل و بررسی قالب child theme در وردپرس

 بررسی قالب child theme در wordpress

برگزیدن قالب مناسب یکی از نکات مهم در وبسایت های وردپرسی است.بعضی از قالب ها شامل زیر مجموعه های مختص به خود هستند که آنهارا قالب Child Theme و یا قالب فرزند می نامند.
سوالات زیادی در دراین مورد مطرح میشود که در ادامه همراه ما باشید.

برای مثال قالب چایلد یا همان فرزند چه نوع قالبی است ؟به چه دلیل این قالب ها ایجاد میشوند ؟مزیت ها و عیب های ای نوع قالب ها چیست ؟
به دلیل وجود چنین سوالاتی در این آموزش آنلاینر برآن شدیم تمام موارد فوق را مورد برسی قرار دهیم.

Array

قالب child theme | قالب فرزند در وردپرس | قالب فرزند در وردپرس

چایلد تم در وردپرس

قالب child theme متشابه قالب هاب معمولی است.با این فرق که تابع ها و ویژگی های خود را از قالب والد به ارث میگیرد.این نوع قالب ها معمولا زمانی مورد استفاده قرار میگیرند که تمایل داشته باشیم علاوه بر اینکه سفارشی سازی میکنییم و تغییراتی را لحاظ میکنیم در قالب وردپرس ،درزمان آپدیت مانع از بین رفت تغییرات بشویم.

علت به وجود آمدن قالب child theme در وردپرس

در گذشته راهی آسان برای آپدیت قالب بدون اینکه بخشی از تنظیمات و تغییراتی که برای سفارشی سازی انجام شده بود از بین نرود وجود نداشت. باتوجه به این نکته آپدیت کردن کمی پیچیده میشد ! به دلیل اینکه با بروز رسانی قسمتی از تنظیمات را از دست میدادیم و از آن طرف اگر آپدیت و یا به روز رسانی انجام نمیشد امکان هک وجود داشت.در این موقع بود که قالب والد به وجود آمد.
قالب child theme در وردپرس تمام ویژگی های قالب والد را به ارث میبرد.
این قابلیت باعث میشود که تمام کاربران تمام تغییرات مد نظر خود را انجام دهند بدون اینکه در قالب والد تغییری ایجاد شود.
با این روش تمام تغییرات محفوظ خواهد ماند.

ویژگی های مربوط به قالب والد

هر قالب وردپرسی میتواند قالب والد باشد با توجه به این نکته قالب والد دارای توابع و ویژگی های محدودی نباشد .قالب والد را نیز فریم ورک هم مینامند.زمانی که ویژگی ها و توابع قوی ای داشته باشد این امکان را به کاربران میدهد که در مدت زمان بسیار کوتاهی بتوانند اقدام به سفارشی سازیقالب child theme کنند.

به چه دلیل از قالب فرزند در وردپرس بهره ببریم ؟

با توجه به نیازهایی که شما دارید میتوانید از این نوع قالب ها بهره مند شوید .برای مثال میتوانید در زمانی که قصد طراحی یک سایت بسیار پیچیده و یا خیلی ساده را طراحی نمایید میتوانید از این نوع قالب ها کمک بگیرید.

برای یک کاربر با توجه به نحوه عملکردی که دارد میتواند از این نوع قالب ها بهره مند شود. مواقعی که میخواهید چند تغییر ساده اعمال کنید و یا از افزونه های سفارشی ساری استفاده میکنید این نوع قالب پیشنهاد نمیشود.ولی چنانچه میخواهیید سی اس اس ها را به صورت کامل سفارشی کنید یا به صورت پیوسته توابع جدید اعمال کنید استفاده از قالب child theme شدیدا پیشنهاد میشود.

دقت در انتخاب قالب والد

تمام فریم ورک ها قالب والد میباشند ولی همه قالب ها یک والد فریمورک نمیباشند.
باتوجه به این نکته باید قالبی را به عنوان والد انتخاب کرد که دارای قابلیت های فراوانی باشد.
برای مثال در حین طراحی یک قالب child theme در وردپرس میباشید.ولی قسمت footer را قالب والد را پسند نمیکنید.

در نتیجه فوتر را با پسوند پی اچ پی به قالب child theme می افزایید.همچنین برای header,…..نیز این مورد را لحاظ میکنید.این سبک کاملا اشتباه است و حتما باید در گزینش قالب والد بررسی بیشتری انجام داد.چون مهمترین نکته در قالب فرزند، ارث بردن از والد میباشد و نه طراحی یک سایت کامل !

مزیت های مورد استفاده قرار دادن قالب فرزند

این نوع قالب همچنین دارای معایب و مزیت هایی است که در ادامه باآنلاینر همراه باشید تا به بررسی آن بپردازیم

۱-امنیت در بروزرسانی

قالب فرزند در وردپرس به صورت اتومات خصوصیات قالب والد را ارث میگیرد.یکی از دلایلی که باعث میشود از قالب child theme استفاده نمایید همین قابلیت ارث بردن این نوع قالب هاست .

۲-توسعه
قالب های فرزند دارای انعطاف بالایی هستند چون بر اساس یک چارچوب قوی و فوق العاده ساخته شده اند.

باتوجه به این مطلب میتوان بدون نیاز به کد نویسی قابلیت های مد نظر خود را پیدا کرد و بعد ازآن به توسعه پرداخت.

۳-قابلیت تجدید نظر و یا بازبینی
در زمان ساخت قالب مورد نظرتون ابتدا در مورد چگونگی پیاده سازی آن تفکر کنید سپس اقدام به پیاده سازی آن نمایید.

عیب های استفاده از قالب چایلد

یکی از معایب که میتوان عنوان کرد لحاظ کردن زمانی برای آموزش دیدن موضوعات والد و همچنین ارث بری است.

زمانی که شما با چارچوب های برنامه ریزی شده و قوی دارید کار میکنید منحنی آموزش دیدن و یادگیری شما روندی آهسته را طی میکند به دلیل اینکه هرکدام دارای خصوصیات خاص خود هستند.اما بعد از مدتی که روی چندین قالب پیاده سازی هایی رو انجام میدید روند پشرفت شما سیر سعودی به خود خواهد گرفت و در زمانی کوتاه قادر خواهید بود که به طراحی بپردازید.

یک مورد دیگری که میتوان از عیب های این نوع قالب ها در نظر داشت زمانی است که مولف تغییراتی را اعمال میکند و اینجاست که شخص توسعه دهند ه احساس یاس و ناامیدی میکند.برای مثال خود قالب والد دارای قابلیت ها ویژه ای است که در قالب چایلد نیز از آن بهره میبرید اما بعد از بروزرسانی این قابلیت ها از قالب والد پاک میشود.در این حالت شخصی که قصد توسعه قالب را داشته دو حالت برایش پیش میآید که یا باید از آن قابلیت چشم بپوشاند یا تیکه کد های مربوطه را در قالب فرند اضافه نمایدو یا اینکه افزونه و یا ابزارک های مخصوص به آن را جایگزین نماید تا آن خاصیت برایشان اعمال شود.

دیدگاه خود را برای ما ارسال کنید

1 Comment
    • طراحی سایت
    • ۱۳۹۶-۰۹-۲۵
    پاسخ

    عالی بود تشکر ویژه از شما